Rus ajansları yayınladı! Wagner böyle çekiliyor

6498541a86b24a5948b3782a.jpg

Rusya'yı uçurumun kıyısına sürükleyen Wagner ayaklanması Cumartesi akşam saatlerinde varılan anlaşmayla sona erdi, paralı askerlerin patronu Yevgeni Prigojin'in Belarus'a gideceği duyuruldu.

1990'ların ortalarından bu yana Rusya lideri Vladimir Putin'in en yakınındaki isimlerden biri olan ve 'Putin'in Şefi' unvanına sahip Prigojin, Wagner Grubu'nu kurduğunu ilk kez geçtiğimiz yıl Eylül ayında kabul etti. Prigojin'in yıllar süren inkarına son vermesiyle Wagner'i daima reddeden Kremlin'in tutumunda da ani bir değişiklik oldu, Putin'e yemek servis etmesiyle ünlü Prigojin için vatansever övgüleri düzüldü.

Ukrayna'daki işgalde bataklığa saplanan Rus ordusunun yerine cepheye sürülen Wagner Grubu'nun paralı askerleri, artık Rus medyası tarafından her gün övülüyordu. Daha önce Suriye'den Libya'ya, Kenya'dan Orta Afrika Cumhuriyeti'ne birçok ülkede faaliyet gösteren Wagner paralı askerleri, Ukrayna ordusuyla Bakhmut'ta karşılaştı. Donestk yakınlarındaki kilit şehirdeki kanlı muharebe aylarca sürdü. Ukrayna işgalinin en uzun muharebesi, Wagner'in şehri haritadan silerek ele geçirmesiyle bitti.

Savaşın donduğu kış mevsiminde Wagner ve Rus ordusu arasındaki çatlak ilk kez görünür oldu. Yevgeni Prigojin, birliklerine cephane verilmediğini söyleyerek Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'a küfürler yağdırdı.

Ordunun en üst kademesine karşı üslubunu giderek sertleştiren Prigojin, Mayıs ayı başında askerlerini Bakhmut'tan çekmekle tehdit etti ancak beklendiği gibi geri adım attı.

Telegram kanalından Şoygu ve Gerasimov'a hakaretler yağdırırken Putin'den yalnızca 'büyükbaba' diyerek söz eden Yevgeni Prigojin, Kremlin'in paralı askerlerin düzenli orduya katılmasını emreden kararıyla isyan bayrağı açtı.

649853ca86b24a5948b37826.jpg


Ukrayna'dan ayrılan Wagner birlikleri Rusya'nın güneyindeki stratejik şehir Rostov'a girdi ve buradaki Güney Bölgesi Askeri Komutanlığı'nı ele geçirdi. Azak Denizi kıyısındaki Rostov'da durmayan Wagner paralı askerleri, kuzeye, Moskova'ya doğru harekete geçti.

24 Haziran Cumartesi sabahı dünya Wagner Grubu'nun Rusya'daki ayaklanmasına uyandı, televizyona çıkan Vladimir Putin eski dostu Prigojin'in adını anmadan "Sırtımızdan bıçaklandık" dedi.

6498538a86b24a5948b37824.jpg


SON KARE


Putin'e doğrudan yanıt veren Yevgeni Prigojin'in askerleri Voronej'i de geçip Moskova'ya iyice yaklaştı, akşam saatlerinde Belarus lideri Alexander Lukaşenko'nun araya girmesiyle Wagner'in ilerleyişi durdu. Yevgeni Prigojin'in Belarus'a gideceği açıklandı, otoritesi yerle bir olan Kremlin isyana katılan askerlerin düzenli orduya dahil olmaları halinde yargılanmayacaklarını duyurdu.

Yevgeni Prigojin'den Pazar gününün ilk saatlerinden bu yana haber yok. Son olarak Rostov'dan ayrılırken bir aracın içinden gülümseyerek poz veren 60 yaşındaki Prigojin'in nerede olduğunu halihazırda kimse bilmiyor.

649853f986b24a5948b37828.jpg


YER: M4 OTOYOLU


Moskova'ya 200 kilometre kadar yaklaşan Wagner birlikleri ise, tekrar üslerine dönüyor. Wagner Grubu paralı askerlerini taşıyan zırhlı araçların yanı sıra tanklar Voronej'den ayrıldı.

Rus resmi medyası, Wagner üyelerinin M4 karayolundan güneye doğru hareket ettiğini gösteren görüntüleri ekrana getirdi.

Rus medyası bu sabah yayımladığı haberlerde, Pazar günü kapatılan Moskova çevresindeki otoyolların yeniden trafiğe açıldığını bildirmişti.
 
Üst Alt