‘Pozitif gelişmeler ihracatta umut verdi’

649b3a6586b2440c9032e7a8.jpg

Demir ve demir dışı metaller sektörü mayıs ayında yüzde 2’lik düşüşle 1.1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, çelik sektörü yüzde 34.1’lik azalışla 1.3 milyar dolarlık ihracat yaptı. Demir ve demir dışı metaller ihracatı Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 5.3 pay alırken, çelik ise yüzde 5.8’lik paya sahip oldu. İki sektör, yaşadığı düşüşlere rağmen Türkiye’nin mayıs ayı ihracatının yüzde 11.1’lik kısmını üstlendi.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) ise mayıs ayında demir ve demir dışı metaller sektörünün ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.1’lik artış göstererek 69 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu ayda çelik ihracatı ise yüzde 58.9’luk düşüşle 125 milyon dolar oldu.

İhracatta yaşanan düşüşlerin devam ettiğini belirten ADMİB Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, küresel ölçüde talepte düşüşün sürdüğünü söyledi. Rusya ve Ukrayna gibi büyük üretici-ihracatçı ülkelerin savaş halinde olmasının yanı sıra, enerji fiyatlarındaki artışın da düşüşte etkili olduğunu ifade etti.

Demir-çelik sektörünün enerji girdisinin en yoğun sektör olduğunu vurgulayan Tosyalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enerji fiyatları giderlerimizin en önemli kısmını oluşturuyor, enerji fiyatlarındaki iyileşme, hedef pazarlardan bazılarının yeniden canlanması, Türk sanayicisinin katma değerli üretim için yatırımlarının artması gibi faktörler sayesinde ihracatımız, yılın ikinci yarısı için pozitife dönebilir diyebiliriz. Yıl sonu için daha ümitliyiz.”
 
Üst Alt