Komşuda Miçotakis tek başına iktidar

6498ca8b86b24a5948b37966.jpg

Resmi olmayan sonuçlara göre; eski Başbakan Kyriakos Miçotakis’in lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi oyların yüzde 40,5’ini alarak seçimi önde tamamladı. Yeni Demokrasi Partisi, 300 sandalyeli parlamentoda 158 sandalye kazanarak çoğunluğu sağladı. Seçimde birinci çıkacak partiye daha fazla avantaj sağlayan yeni bir sistem uygulanması nedeniyle Yeni Demokrasi Partisi fazladan 50 sandalye kazanmış oldu.Miçotakis bu sonuçla tek başına hükümeti kurabilecek.

Aleksis Çipras liderliğindeki Radikal Sol Koalisyon - İlerici İttifak(SYRIZA) oyların yüzde 17,8’ini alarak 47 sandalye, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) oyların yüzde 11,8’ini alarak 32 sandalye, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) oyların yüzde 7,6’sını alarak 20 sandalye, Spartalılar Partisi oyların yüzde 4,6’sını alarak 13 sandalye, Helen Çözümü (EL) oyların yüzde 4,4’ünü alarak 12 sandalye, NİKİ oyların yüzde 3,7’sini alarak 10 sandalye ve Özgürlük Rotası oyların yüzde 3,1’ini alarak 8 sandalye kazandı.

Miçotakis yaptığı açıklamada, “Yunan halkı istikrar, yeterlilik, hızla büyüyen bir ekonomi, Avrupa ve ötesinde güvenilir bir ortak olarak itibar inşa eden bir hükümet için oy kullandı. Onların desteğini hafife almıyorum. Yarın, cesur reform yolculuğumuzda sıkı çalışmalarımız yeniden başlıyor” dedi.

4 Türk parlamentoda

Resmi olmayan sonuçlara göre Batı Trakya’dan 4 Türk aday Yunan parlamentosuna girdi. Rodop ilinde Radikal Sol İttifak’tan (SYRIZA) Özgür Ferhat, PASOK Partisi’nden de İlhan Ahmet seçildi. İskeçe ilinde ise SYRİZA’dan Hüseyin Zeybek ve PASOK’tan Burhan Baran parlamentoya girmeyi başardı.
 
Üst Alt