Duruşmaya katılmadı hakkında karar verildi! Bolsonaro'ya 2030'a kadar yasak

649f3a4186b24744d03808c1.jpg

Brezilya'nın başkenti Brasili'da yer alan Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) bugün Eski Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro için toplandı. Mahkemede yapılan oylamada 5'e karşı 2 oyla Eski Başkan Bolsonaro, siyasetten men edildi. Bolsonaro, seçime müdahale ederek görevi kötüye kullanma suçundan 8 yıl siyasetten uzak durma cezası aldı. Bu kararla siyasi kariyeri olumsuz etkilenen 68 yaşındaki sağcı lider Bolsonaro, 2026 yılında yapılacak olan başkanlık seçimine katılamayacak ve 2030 yılına kadar siyasetten uzak kalacak.

Brezilya Federal Yüksek Mahkemesi Başkanı Alexandre de Moraes açıklamasında alınan kararın ülkedeki seçim sürecine karşı yayılan nefret ve yalan ile mücadelede emsal teşkil ettiğini söyledi.

Brezilya'da gerilim! Bolsonaro destekçileri Ulusal Kongre’yi bastı

Bolsonaro duruşmaya katılmadı

Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi’nde geçen hafta görülmeye başlayan davanın hiçbir oturumuna katılmayan Bolsonaro, bugünkü duruşmaya katılmayarak hakkındaki suçlamaları reddetti. Dün basına açıklama yapan eski başkan büyükelçilerle yapmış olduğu görüşmede herhangi bir suç işlemediğini söylerken, siyasi haklarının elinden alınma çabasının açıklanamaz olduğunu savunmuştu. Bolsonaro’nun avukatı ise kararın onaylanması durumunda Brezilya Yüksek Mahkemesi’ne temyiz başvurusu yapacaklarını açıklamıştı.

Fransa'da ulaşıma yasak geldi! OHAL dahil bütün ihtimaller masada

Seçimi kaybetmişti

Bolsonaro, 2022 yılının Ekim ayında yapılan ve solcu rakibi Luis Inacio Lula da Silva’ya karşı çok az farkla kaybettiği seçimlerden 3 ay önce başkanlık sarayına davet ettiği yabancı büyükelçiler ile yaptığı toplantıda ülkenin elektronik oylama sisteminin istismara açık olduğunu savunmuş ve yaklaşan seçimlerde oy pusulası kullanılması gerektiğini söylemişti.
Eski Başkan Bolsonaro ayrıca, 2022 yılındaki başkanlık seçimlerini kaybetmesinin ardından 8 Ocak 2023 tarihinde seçmenleri tarafından başkent Brasili’daki kongre binasına gerçekleştirilen saldırıyı teşvik etmekle de suçlanıyor.
 
Üst Alt