Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan diplomasi trafiği

649c1fef86b2474990a4c17b.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan önce Ermenistan ardından Almanya tarafıyla peş peşe görüşmeler gerçekleştirdi. İletişim Başkanlığı görüşmenin detaylarını paylaştı.

Erdoğan'ın Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesiyle ilgili detayları İletişim Başkanlığı paylaştı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, görüşmede Türk Halkı'nın Kurban Bayramı’nı tebrik etti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ise Kurban Bayramı’nın başta bölgemiz olmak üzere, tüm insanlığa barış, huzur ve bereket getirmesi temennisini iletti.

İkili ilişkilerin de ele alındığı görüşmede, Cumhurbaşkanımız Erdoğan Türkiye ile Ermenistan arasında tam normalleşme hedefiyle başlatılan süreçte bugüne kadar güven artırıcı adımlar atıldığını ve önümüzdeki dönemde de bu sürecin devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mehmetçik'e bayram tebriği

BİR GÖRÜŞME DE ALMANYA ŞANSÖLYES İLE

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede İsveç'in NATO üyeliği de gündeme geldi. İletişim Başkanlığı görüşmeye ilişkin ayrıntıları paylaştı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, ikili münasebetlerin yanı sıra bölgesel ve küresel meseleler ele alındı ve bu alanlarda iş birliğinin artırılması gerekliliği vurgulandı.

İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİK SÜRECİ

Rusya’da yaşanan son gelişmelerin ele alındığı görüşmede ayrıca İsveç’in NATO üyeliği konusu da gündeme geldi.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'in terörle mücadele mevzuatındaki değişiklik başta olmak üzere doğru yönde adımlar atmakla birlikte İsveç’te PKK/PYD/YPG yanlılarının serbestçe terörü öven gösteriler düzenlemeye, terör örgütlerine insan devşirmeye ve finans kaynağı teminine devam ettiklerini ve bu durumun da Türkiye açısından kabul edilemez olduğunu belirtmiştir.

Avrupa'da Wagner paniği! 'Bir elini kesmeyi tercih eder'
 
Üst Alt