Bir Kurban Bayramı klasiği...

649c9f1386b24441e41a0f87.jpg

HABER MERKEZİ - Kurbanını kendisi kesmek isteyen ve kesici aletler ya da kurbanlıkların darbesiyle yaralanan acemi kasaplar soluğu hastanede aldı. Türkiye’nin birçok kentinde acil servisler dolup taşarken, yaralanan vatandaşlar tedavilerinin ardından taburcu edildi. Bu arada sahibinin elinden kaçan kurbanlıklar ise vatandaşlara zor anlar yaşattı.

Gülerek anlattılar

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne gelen Ahmet Cansız, “Hayvanın yüreğini alırken bulamadım, bıçağı attım ve parmağımda kesik oluştu. Üç dikiş var” derken, Muhittin Kumlu ise “Akacak kan damarda durmaz derler ya kurban keserken talihsizlik oldu” ifadesini kullandı. Kocaeli’de Şehir Hastanesi’ne gelen yaralılarının büyük çoğunluğu yapılan müdahalelerin ardından taburcu edildi. Kırklareli’nde bayram namazının ardından kurban kesmek için kolları sıvayan acemi kasaplardan Aydın Başaran, “10 senedir ilk kez oldu. Siniri keserken birden parmağımı kestim” dedi. Kayseri’de kurban keserken yaralanıp hastanelere akın eden vatandaşlar başlarına gelen olayı gülerek anlattı. Van, Erciş’te evinin bahçesinde büyükbaş kesen Fehmi Yıldız, hayvanın tepki vermesi üzerine yanlışlıkla 2 elini kesti. Bu arada kurban pazarlarındaki hareketlilik bayramın ilk günü de devam etti. Kurbanlıklarını daha önceden alan vatandaşlar dün sabah erken saatlerde aldıkları hayvanları araçlara yükleyip kesim noktalarına götürdü.

5 bin 794 kişi hastanelik oldu

Kurban Bayramı’nın ilk gününde kurban kesimi sırasında hayvanın darbeleri ya da kesici aletlerle yaralanan vatandaşlar, hastaneleri doldurdu. Bayramın ilk günü İstanbul’da 917 kişi yaralanırken, hastanelere başvuranlardan 10’unun ameliyata alındığı belirtildi. Diğer illerde ise yaralanarak hastanelere başvuran acemi kasap sayısı 4 bin 877 oldu. Yaralıların tamamına yakınına ayakta müdahale edildi. Böylece yurt genelinde bayramın ilk günü yaralananların sayısı 5 bin 794 olarak kayıtlara geçti.

Kesilirken onlar da izledi

Antalya’da kurbanlık kesim yerlerinde her yıl görülen manzara bu yıl da değişmedi. Küçük yaştaki çocuklar kurbanlıkların kesilme anını hem korkarak hem de şaşırarak izledi. Bazı çocukların kesim anında korkudan başka tarafa bakmaya çalıştığı görüldü. Kesim yerinde eti işleyen Hüseyin Koşu, kalabalığın az olduğunu, fiyatların çok yüksek olması nedeniyle kesim oranının düştüğünü belirtti. Çocukların kurban kesim yerinde olmasına da tepki gösteren Koşu, “Hayvanın kesilmesi, bağırması, iç organlarının çıkarılması gibi işlemleri görüyor. Etkileniyorlar çocuklar” dedi. Kurbanlık fiyatlarının pahalı olmasından dert yanan Ahmet Aytop, çocukların kesim yerlerinde olmasını ise destekledi: “Bizim geleneğimizde çocuklar kesim yerlerinde olur. Çocuklar etkilenmez bu işlemden.”
 
Üst Alt