Zaporijya’ya BM koruması!

6312767786b245372450d500.jpg

Kurum Başkanı Rafael Grossi, ziyaretten sonra yaptığı açıklamada Zaporijya nükleer santralinin “fiziksel bütünlüğünün” birçok kere ihlal edildiğinin açıkça ortada olduğunu söyledi. Ukrayna denetimindeki bölgeye döndükten sonra gazetecilere konuşan Grossi daha istikrarlı bir durum sağlanıncaya kadar endişelerinin devam edeceğini söyledi ve uzmanların bu ziyaretteki amacının, verilen zararın kasıtlı mı kazara mı olduğunu belirlemek olmadığını vurguladı. Grossi, “UAEA şimdi tesiste ve hiçbir yere gitmeyecek, orada kalacak” derken, Rusya’nın da bu durumu kabul ettiği açıklandı. BM’ye bağlı heyetin santralde olması, santralin hedef olması konusundaki endişeleri bir nebze hafifletmişe benziyor. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov da Moskova’nın ziyareti olumlu karşıladığını söyledi.

Öte yandan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Rusya ordusunun kışkırtmalarına rağmen” santralin ziyaret edildiğini söylerken, “askersizleştirme talebi ve Zaporijya’nın tamamen Ukraynalı uzmanların denetiminde olması gerektiği” konularında BM heyeti ile hemfikir olduklarını söyledi.

Rus petrolüne tavan fiyat

G7 ülkelerinin maliye bakanları, Rus petrolüne tavan fiyat uygulanması konusunda anlaşmaya vardı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına karşı atılacak adımlar ve savaşın küresel ekonomi üzerindeki zararlı etkilerine verilecek tepkiyi görüşmek üzere yapılan toplantıda karar alındı.
Toplantının ardından yayınlanan ortak bildiride, G7 ülkelerinin Ukrayna’nın yanında olmayı sürdüreceği ifade edilirken, Rusya’nın işgal girişiminin küresel ekonomide istikrarsızlığa neden olduğu, küresel enerji ve gıda güvenliğini tehdit ettiği vurgulandı.

Öte yandan Rus enerji devi Gazprom, Almanya’ya doğalgaz taşıyan Kuzey Akım 1 boru hattının, planlandığı gibi bugün yeniden devreye alınmayacağını duyurdu. Bu açıklamayla, Avrupa ülkelerinde kış aylarında gaz tedariki konusundaki problemler daha da ağırlaştı.
 
Üst Alt