Yuka Çiçeği Nedir? Özellikleri Ve Faydaları Nelerdir?

6114772686b244345060e62b.jpg


Birçok türü bulunan yuka çiçeği ışığı ve güneşi seven ve pek çok yerde yetiştirilen bir çiçek türüdür. Bakımı oldukça kolay olan yuka çiçeğinin farklı pek çok faydası da bulunmaktadır.

Yuka Çiçeği Nedir?

Yuka çiçeği kuşkonmazgiller ailesinden olan ve 49 çeşide ve 24 alt çeşide sahip olan çiçek türlerinden birisidir. Yuka çiçeğinin anavatanı Orta ve Kuzey Amerika kıtasıdır. Bazı çeşitleri ise Güney Amerika kıtasında yer almaktadır.

Yuka çiçeğinin çeşitleri birbirine benzemektedir. Çeşitleri genellikle gövde oluşturulmasında ve çiçeklerinin değişikliğinden tanınmaktadır. Yuka çiçeği doğada gene olarak sıcak, kurak ve çorak arazilerde yetişmektedir. Güneş ve yüksek sıcaklara uyumlu olduğu için de susuzluğa dayanıklı olmaktadır.

Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yuka çiçeğinin en önemli özelliği pek çok yerde rahatlıkla yetiştirilebilmesidir. Diğer çiçeklere nazaran güneş ışığına ihtiyacı olsa da direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yuka bitkisinin yaprakları güneşe doğru eğilmektedir. Bununla birlikte çok fazla güneş ışığına maruz kalması sonucunda çiçekleri solmaya başlamaktadır.

Yuka çiçeğinin özellikleri ile birlikte pek çok faydası da bulunmaktadır. Yuka çiçeğinin faydaları şunlardır:

- Diyabete iyi gelir.
- Sindirim sistemini iyileştirir ve düzenler.
- Vücudu toksinlerden arındırır.
- Doğal ağrı kesici özelliği bulunur.
- Vücudun bağışıklığını güçlendirir.
- Osteoartrit hastalığına karşı etkili olmaktadır.
 
Üst Alt