Tıpta uzmanlık eğitimi yönetmeliğinde değişiklik

6313e1ce86b2453bc0ee443e.jpg

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara - Yeni yönetmelikte yer alan bazı önemli düzenlemeler özetle şöyle:

Devlet hizmeti yükümlülüğü yapılmaya başlanılmadan veya tamamlanmadan ana dalda uzmanlık eğitimi yapmak üzere TUS’a girilebilecek ve uzmanlık eğitimine başlanabilecek.

Uzmanlık eğitimine başladıktan sonra eğitimlerine başka bir uzmanlık dalında devam etmek isteyen uzmanlık öğrencilerinin, aşağıdaki şartları haiz olmaları halinde bir defaya mahsus olmak üzere ilgili mevzuat çerçevesinde uzmanlık dalları değiştirilebilecek:

Yerleştirme sonuçlarının açıklandığı tarihi takip eden ilk sınavın yapıldığı tarihe kadar başvuruda bulunulmuş olması.

Geçiş yapılmak istenen programın aynı dönemdeki ek yerleştirme sonucunda boş kontenjanının kalmış olması.

Sınav puanının, geçiş yapmak istediği programın aynı dönemdeki sınav taban puanına eşit veya bu puandan fazla olması. O dönemde ilgili program için kontenjan açılmış; fakat ek yerleştirme sonucunda da taban puan oluşmamışsa, belirlenen puana eşit veya bu puanın üzerinde puan alınması kaydıyla geçiş işlemi yapılabilecek.

Uzmanlık öğrencileri, 3 günde birden daha sık nöbet tutmayacak ve ayda en fazla 8 nöbet tutabilecek. (Uzmanlık öğrencileri 36 saat nöbet tutuyordu)Gece nöbeti tutan uzmanlık öğrencileri, nöbetin ertesi günü sağlık hizmeti sunumunda görev almayacak. Bu hükmün uygulanmadığının tespiti halinde eğitim programları Tıpta Uzmanlık Kurulu tarafından değerlendirmeye alınacak. İhlâlin mahiyetinegöre kurumun uyarılmasından, programın eğitim yetkisinin kaldırılmasına kadar hangi yaptırımın uygulanacağına kurul karar verecek.

Koca: İntörn doktorların sınava girmelerine engel yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (TUS) gireceklere başarılar dileyerek, “TUS için başvurmuş olan İntörn Doktorların sınava girmelerine engel bir durum bulunmuyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği mevcut başvuruları kapsamıyor. TUS’a girecek tüm meslektaşlarıma başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.
 
Üst Alt