Tek cümlesi yetti... Erdoğan'ın Yunanistan'a mesajı manşetlerde!

6313662086b247249c8bdfb3.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Samsun Çarşamba Havalimanı'nda TEKNOFEST 2022'ye katıldı. Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki başarısıyla ilgili çarpıcı mesajlar veren Cumhurbaşkanı, Yunanistan'a da sert bir mesaj verdi.

Alıntı Metni

ANINDA BİRİNCİ MANŞET

Erdoğan'ın gerilimi her fırsatta tırmandıran Yunanistan'a tepkisi, anında ülke medyasında manşetlere taşındı. Erdoğan'ın gözdağı mesajını manşetten Yunan basını, bu sözlerle sallandı.

Yunan Kathimerini gazetesi, "Erdoğan'dan Yunanistan'a doğrudan tehdit" başlığını attığı haberinde şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni

Haberde ayrıca, Erdoğan'ın Yunanlıları tarihe dönüp bakmaya çağırdığı ve "Yunan işgalindeki adalar için Türkiye'nin zamanı geldiğinde gerekeni bile yapacağını" söylediği yazıldı. Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözleri de haberde yer aldı.
631366c386b247249c8bdfb9.jpg


Sert söylemleri ve provokasyon kokan haberleriyle dikkat çeken Ta Nea gazetesi ise, Erdoğan'ın Rumlara hakaret ettiğini iddia etti ve "İzmir'i unutmayın" sözlerini manşetine taşıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a doğrudan tehditlerde bulunduğunun ileri sürüldüğü haberde, "Türk cumhurbaşkanı, Ege adaları üzerindeki Yunan egemenliğine doğrudan meydan okurken, Ankara'nın zamanı geldiğinde ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu" ifadelerine yer verildi.
631366cc86b247249c8bdfbd.jpg


Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a tek cümle

To Vima gazetesi ise, Erdoğan'ın "Yunanlılara kaba bir şekilde hitap ettiğini" ileri sürdü. Erdoğan'ın "Ey Yunanlılar tarihe bakın, çok ileri giderseniz bedeli ağır olur" sözleri haberde yer aldı.
631366d686b247249c8bdfbf.jpg


AKAR'IN EGE UÇUŞUNU BÖYLE GÖRDÜLER

Yunan medyası dün de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın F-16 ile Ege'deki uçuşunu manşete taşımıştı. Dün, 1. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gerçekleştirilen Uçuş Eğitim Yılı Açılış Töreni'ne katılan Bakan Akar, "Ege’de, Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs’ta hak alaka menfaatlerimizin korunmasına yönelik yapılması gereken neyse yaptık, yapmaya devam ediyoruz" diyerek Yunanistan’ın yaptıklarını da yakından takip ettiklerini vurgulamıştı. Bunun üzerine Kathimerini gazetesi, Bakan Akar'ın sözlerini "kışkırtıcı" olarak nitelendirdi ve manşetine taşıdı. "Akar'ın yeni meydan okumaları: Şımarık Yunanistan" başlıklı haberde, "Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar, askeri bir etkinlikte konuştu ve Ankara'nın Yunanistan'ın "küstahlığına" yanıt vermeye devam edeceğini kaydetti" ifadeleri yer aldı. Gazetenin geniş yer ayırdığı haber, şu sözlerle devam etti:

Yunan medyası Ege'deki uçuşu böyle gördü
Alıntı Metni

SKANDAL MANŞET

Kathimeri, kısa süre sonra manşerini değiştirdi ve bu kez de Milli Savunma Bakanı Akar'ın 1. Ana Jet Üs Komutanlığı'nda Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2022-2023 Eğitim Uçuş Eğitim Yılı'nın açılışını özel bir uçuşla yapmasını diline doladı. Akar'ın "Mücadelemize Çanakkale ruhu ile devam edeceğiz" mesajına Yunan basını, "Hulusi Akar, Kuzey Ege üzerinde F-16 uçurarak gerilimi daha da tırmandırdı" tepkisini verdi. Haberde ayrıca, Akar'ın F-16 uçurmasının "Yunanistan'a yönelik yeni provokatif açıklamalardan birkaç saat sonra" geldiği ileri sürüldü.

Kullandığı kışkırtıcı ifadeler ve provokasyon kokan haberleriyle tansiyonu iyice yükseltmeyi hedefleyen Ta Nea gazetesi de, "Akar Şov" başlığını attığı haberde, Milli Savunma bakanı'nın "pilot kılığına girip Ege üzerinde uçtuğunu" savundu. Haberde Milli Savunma Bakanlığı'nın attığı tweet'e de yer verildi ve Bakan Akar'ın "yeni bir gösteri" yaptığı ileri sürüldü.

Yunanistan'ın Ethnos gazetesi ise, "Türklerin ellerindeki F-16 filosunun modernizasyonu için uğraşmsının ardından Yunanistan, ülkemize üstünlük sağlayan ilk modernize F-16 Viper'larını almaya hazırlanıyor" diey yazdı. Akar ve Erdoğan'ın provokasyonlarının devam ettiğini ileri süren Yunan gazetesi, ilk iki F-16 Viper'ın 15 Eylül'den önce Hava Kuvvetleri'ne katılacağını yazdı.
 
Üst Alt