Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sırbistan'da önemli açıklamalar

631881f986b24439accf8921.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Son derece verimli görüşmeler gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde atacağımız adımları değerlendirdik. Başta Bosna Hersek'teki gelişmeler olmak üzere bölgesel ve uluslararası önemli değerlendirmelerde bulundu. Kimlikle seyahat konusunda protokolümüzü yeni bir seviyeye çıkaracaktır. 300 bin turist ülkemize geldi. Kimlikle seyahat döneminde hem bu sayı yükselecek hem iş adamlarımız kimlikle seyahat sayesinde kolayca yapabileceklerdir.

Dün malum Bosna Hersek ile de ilk adımı attık. BM'de de bununla ilgili imzalar atılacak.

Ticaret hacmimiz salgın koşullarına rağmen istikrarlı artışını sürdürdü. Ortak hedefimiz olan 5 milyar dolarlık rakam içina ynı kararlılık çalışacağımıza inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ile iştirak edeceğimiz Türkiye-Sırbistan İş Forumu bu irademizin örnekleridir.Ortak tarihi ve kültürelk mirasımız Bayraklı Camii'nin restorasyonuna en kısa sürede başlayacağız.

Her daim sorunların diyalog yoluyla çözülmesini samimiyetle destekledik, destekliyoruz. Yardım talep edildiğinde tüm imkanlarımızla yapıcı, gereken katkıyı veriyoruz. Üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

VUCIC'İN AÇIKLAMALARI

Vucic'in açıklamalarından satır başları şöyle;
Tarihi yapıların da elden geçirilmesi konusunda önemli adımlar atılmakta. Bugün modernize edildiği bazı küçük detaylar kaldı. Hem Türk işçilerine hem Türk iş insanlarına yapmış oldukları destekten dolayı teşekkür ediyorum.

Bağlantıların da yine bazı bu rotada gerçekleşecek yolla gerçekleşecek önemli projeler ve Türkiye Cumhuriyeti, siz, bizler, hepimiz başka daha büyük iş birliği konusunda ele aldık. Savunma sanayiisi için iş birliği görüş alış verişinde bulundu. Elbette Bayrakta alınması konusuyla ilgili gelecek senelerde adımlar atmayı umuyoruz. Sırbistan'ın bunları satın alabilmesini umuyoruz. Biz iş birliği çerçevesinde fakrlı bakanlıklar arasında ortaya koymaktayız.

Ukrayna'daki durumu ele aldık, buradaki durumu ele aldık. Burada yine Türkiye'deki ortaya koyabileceği enerji açısından Türkiye'nin yapabileceklerini ele aldık. Bizler elektrik açısından bölgemizde yapılması gerekenler söz konusu. Kış aylarında bu yapılabilecke iş birliği tabi. Barışın sağlanması açısında yapabileceğimiz iş birliklerinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Üçlü toplantılarımız devam etmek. Bu her 3 ülke için de çok çok önemli. Bizler yeniden Türk turistlerin artmakta olduğunu görmek istiyoruz.

Mustafa Kemal atatürk'ten bu yana çok önemli bir tarihi ilişkiler söz konusuydu. Sizleri burada ağırlamak bizim için onur. Kendinizi evinizde gibi hissedin.

SORU-CEVAP

KOSOVA-SIRBİSTAN GERİLİMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan:
Kosova-Sırbistan arasındaki sıkıntıyı aşabilmek için değerli dostuma her türlü desteği var olmayı ilettim. Balkanlarda yakalanan bu olumlu ivmeyi halen devam ettirelim. Balkanlar bu tür sıkıntıları devam ettiremez.

AVRUPA'DA ENERJİ KRİZİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan:
Her şeyden önce Türkiye olarak Rusya-Ukrayna arasında hep denge politikasını güttük. Bundan sonra yine denge politikasını gütmeye devam edeceğiz. Şu anda Batı'nın takındığı tavrı doğru bulmadığımı çok açık söyleyebilirim. Zira tahrik üzere kurulu bir politika güden bir Batı var. Böyle bir savaşı tahrik üzere tahrik üzere yürütmeye gayret ettiğiniz sürece oradan bir netice almak olmayacaktır. Bu savaşın kazananı var diyebilir miyiz? Kazananı yok, ama kaybedeni çok. Bir çok insan ölüyor.

Silahlar gönderildiği söyleniyor. Ne kadar hurdalar varsa bunları Ukrayna'ya gönderiyorlar. İşin bu boyutuna baktığınız zaman Rusya bu işin galibidir, Ukrayna bu işin galibidir diyemem. Görünen o ki çok kısa zamanda bu işin biteceği benzemiyor .Rusya'yı hafife alanları da söylüyorum. Yanlış yapıyorsunuz. Rusya hafife alınacak bir ülke değil. Rusya doğal gazı kesti. Fiyatlar bir anda Avrupa'da yükseldi. Herkes kara kara düşünüyor. Bunları daha önce niye düşünmediniz? Şu anda stoklar ne durumda diye bunun konuşulması, tartışılması yapılıyor. Rusya, herkes ona saldırınca o da imkanlarını, islahlarını kullanacaktır.


Erdoğan'dan Bosna Hersek'e yatırım çağrısı: Hedef, 1 milyar dolar ticaret hacmini aşmak
Avrupa'da iki ülkeye daha kimlik kartı ile seyahat dönemi
Erdoğan'dan 5 buçuk milyon kişiye müjde: 2 bin lira ve altındaki icra borçları siliniyor
 
Üst Alt