Sincar'da nokta operasyon! PKK'nın sözde yöneticilerinden Bedirhan Abi öldürüldü

6314581086b24516a82d206d.jpg

Milli İstihbarat Teşkilatı (MIT) Irak/Sincar bölgesinde sorumlu düzeyde faaliyet yürüten Dam Gevda kod adlı Bedirhan Abi'yi düzenlediği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi.

MİT, daha önce Türkiye'de silahlı faaliyet yürüttüğü, bu kapsamda bazı güvenlik güçIerinin şehit edilmesi ile sonuçlanan eylemlere katılan/yönlendiren Bedirhan Abi'yi hedef listesine dâhil etti.

MİT, Türk vatandaşı olan ve katıldığı/yönlendirdiği eylemler nedeniyle aranırlık kaydı bulunan Bedirhan Abi'nin, Sincar'da sorumlu düzeyde faaliyet gösterdiğini tespit etti. MİT, saha ajanları ve diğer imkânlarını kullanarak Bedirhan Abi'ye yönelik titiz bir çalışma planladı.

PKK/YBŞ içerisinde tugay sorumlusu seviyesine gelen ve Sincar bölgesinde faaliyetlerine devam eden Darav Gevda kod adlı Bedirhan Abi, kısa süre önce, MİT tarafından düzenlenen bir operasyonda etkisiz hale getirildi.

PKK saflarına 2011'de Şırnak kırsalından katılan Bedirhan Abi, Şırnak'ta silahlı faaliyet gösterdikten sonra Hakkari/Yüksekova kırsalına geçti. Daha sonra örgüt yönetimi tarafından Irak alanına kaydırılan terörist, Sincar'da, PKK/YBŞ'ye bağlı tugay sorumlusu olduğu döneme kadar, tabur ve cephe sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. Güvenlik kaynakları, MİT'in, Türkiye'de katıldığı eylemler nedeniyle Bedirhan Abi'nin izini sürerek, Türkiye sınırına kilometrelerce uzaklıktaki Sincar'da etkisiz hale getirmesini, benzer suçlar nedeniyle gizlenen diğer sorumlu düzeydeki teröristler üzerindeki baskıyı artıracağını, belirtiyor.

PKK'DA MİT PANİĞİ

Öte yandan Irak’ın kuzeyi ile Suriye’nin kuzeydoğusunda etkili nokta operasyonları ile büyük bölümü lider kadrosundan onlarca kayıp veren terör örgütü PKK/DSG, tüm faaliyetlerinde elektronik cihazlar ile akıllı telefon kullanmayı yasakladı.

Terör örgütü, MİT’in özel operasyonları ve SİHA’lara karşı önlem amacıyla Suriye’nin kuzey doğusunda örgütün denetimindeki bölgelerde tüm birimlere yönelik “genelge” yayınlandı. 9 Ağustos’ta yayınlanan genelgede, örgütün üst düzey askeri yetkilileri dahil her türlü askeri personelin akıllı cep telefonu ve elektronik cihazlar kullanmasının yasaklandığı belirtildi. Örgütün sözde Savunma Bakanlığı, yasak kararını ihlal edenlerin telefonlarına el konulacağı ve 300 bin Suriye lirası para cezasına çarptırılacağını vurgulandı.

MİT’in özel operasyonları ile SİHA’lara karşı nasıl korunması gerektiğine yönelik talimatları içeren genelgede, madde madde önlemler sıralandı. Bölgede MİT’e istihbarat sağlayan bir bölümü SDG’li olan onlarca kişinin casusluk suçlaması ile yakalandığı ifade edilen yazıda, akıllı telefon ve elektronik cihazların yer tespiti yaparak operasyona zemin hazırladığı aktarıldı. Örgütün tüm sözde askeri birimlerinin yanı sıra siyasi alanlarda önemli görev üstlenen tüm kadroların genelge doğrultusunda hareket etmeleri istendi. Mecbur kalınmadıkça ikinci bir emre kadar akıllı telefonların kullanılmaması, haberleşmenin tuşlu telefonlarla yapılması aktarıldı.

Hava saldırılarından korumak için örgüt kadrolarının küçük yerleşim birimlerinden ayrılmaları ve şehirlerde büyük mahallelerde evlerde barınmaları talimatı verilirken, lider kadrosundan akıllı telefon yerine klasik tuşlu telefon kullanmaları istendi.

MİT'ten Irak'ın kuzeyinde operasyon! Ümit Tarhan etkisiz hale getirildi
Bakan Akar terörle mücadelede son 7 yılın bilançosunu açıkladı
 
Üst Alt