Samsun gökyüzüne kilitlendi! TEKNOFEST'te nefes kesen anlar

6313209286b247249c8bddf7.jpg

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST Karadeniz Samsun'da devam ediyor. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen TEKNOFEST Karadeniz için Çarşamba Havalimanı'nda düzenlenen etkinlikler sürüyor.

Bu yıl 5'incisi düzenlenen festivale, bölge halkı da yoğun ilgi gösterdi. Yerli üretimin ön plana çıktığı festivalde; Türkiye'nin havacılık ve uzay sanayisi, savunma sanayisinde yerli ve milli üretimi yapılan insansız savaş araçları ile helikopter ve jet sergilendi.

BAYKAR Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar GUHEM’i ziyaret etti

"SAMSUN YANIYOR, TEKNOFEST YIKILIYOR"

CNN Türk Özel Haberler Şefi Fulya Öztürk alandan son durumu değerlendirdi; Öztürk'ün değerlendirmeleri şöyle; Dakikalar önce genç bir kardeşim şöyle söyledi; "Samsun yanıyor, TEKNOFEST yıkılıyor" dedi. Gerçekten katılmamak elde değil. Hava çok sıcak, TEKNOFEST inanılmaz kalabalık. Bir yandan hava gösterileri yapılıyor, bir yandan her geçen dakika TEKNOFEST alanı kalabalıklaşıyor.

631320dd86b247249c8bddf9.jpg


Buradakiler muazzam bir gösteri izliyor. Gökyüzünden gözümüzü alamıyoruz. Binbaşı Emre Mert F-16'nın içinde hava akrobasisi yapıyor. TEKNOFEST'in başladığı günden bu yana her gün hava gösterileri var. Türk Yıldızları havadaydı. Yine onlar da nefes kesen bir gösteri yaptı.

Gerçekten muazzam bir ortam var. Samsun TEKNOFEST 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda başladı. Tüm hızıyla da devam ediyor. Yarın akşama kadar sürecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her TEKNOFEST'te olduğu gibi bugün de TEKNOFEST'te olacak. Saatler 15.00'i gösterdiğinde alana gelecek, konuşma yapacak. TEKNOFEST'te yarışmaya katılanlara, dereceye girenlere ödüllerini verecek.

TEKNOFEST'in en dikkat çeken konuğu! F-16'ların yerini alacak

Gerçekten inanılmaz gurur duyuyorum. Türk askeriyle, Türk subaylarıyla... Dün sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli bir not paylaştı. "Millî teknoloji hamlemizin lokomotifi, yeni ufuklara açılmanın, geleceği tasarlamanın, en yeni teknolojilerin festivali... Yarın ben de gençlerimizle birlikte TEKNOFEST Samsun’da olacağım..."

Alan gerçekten hınca hınç dolu. Buradaki coşku bu sıcağa, kalabalığa rağmen her geçen dakika daha da artıyor. Çocuklar, gençler burada. Yetkililer şunu söylüyor; "Bekliyorduk ama açıkçası bu kadar yoğun bir katılım olacağını beklemiyorduk" diyorlar.

400 bini aşmış durumda. 1 milyona gidecek gibi duruyor. Öbür yıl yine İstanbul'da Atatürk Havalimanı'nda olacak.

Teknofest’te Türkiye’nin ilk büyük ölçekli teslimat robotuna hibe desteği
 
Üst Alt