Rum çetesi kurşuna dizmişti! Şehitlerin annelerinin adı gemiye verildi

631372dd86b2453bc0ee3fe8.jpg

EOKA örgütü olarak bilinen Rum çetesinin, Kıbrıslı Türkleri adadan silmek için 1963 yılının Aralık ayında düzenlediği saldırıda, o dönem Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli Tabip Binbaşı Nihat İlhan'ın eşi Mürüvvet ve çocukları Murat, Hakan, Kutsi küvette kurşuna dizildi. Nihat İlhan'ın eşi ve çocuklarının katledilmesi, 364 Kıbrıs Türkü ile 174 Kıbrıs Rumunun hayatını kaybettiği olayların sembolü haline geldi. Şehit kardeşlerin isimleri, geçen yıl Türkiye Petrolleri tarafından 3 sondaj destek gemisine verildi. 'Murat İlhan', 'Kutsi İlhan' ve 'Hakan İlhan' isimli gemiler, 'Yörükler-1' sahasında sondaj yapacak 'Abdülhamid Han' gemisine eşlik ederken, Mürüvvet İlhan'ın da adı bir sondaj gemisine verildi.

631372c186b2453bc0ee3fe5.jpg


'MAVİ VATANDA BULUŞTULAR'

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, şehit ağabeyleri ve anneleri Mürüvvet İlhan'ın adının verildiği gemilerin fotoğrafını sosyal medya hesaplarından paylaşarak, "1963'te Kıbrıs'ta 3 evladı ile Şehit edilen Mürüvvet Annenin adını alan gemi göreve başladı. Devletimiz, şehit ağabeylerim 'Murat İlhan', 'Kutsi İlhan' ve 'Hakan İlhan' gemileri ile anneleri Mürüvvet İlhan'ı 'Mavi vatan'da buluşturdu. Allah razı olsun" dedi.

'MÜRÜVVET ANNE EVLATLARINA GİDİYOR'

Prof. Dr. İlhan, yaptığı açıklamanın devamında, "Mürüvvet Anne Evlatlarına gidiyor... TPAO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Melih Han Bilgin başta olmak üzere, düşünen, uygulayan, herkese minnettarız. 59 Yıl sonra 4 Şehidin bir arada Mavi Vatan'da görevde olması büyük Türk aklının eseridir" ifadelerini kaydetti.
 
Üst Alt