Petrol fiyatları neden düşüyor? Sebebi belli oldu!

63181e3886b24a56b07ba207.jpg

Petrol fiyatlarındaki düşüş trendi devam ediyor. Brent petrolün varil fiyatı kritik sınıra çok yaklaştı. Peki petrol fiyatları neden düşüyor? işte cevabı...

PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya şu ifadeleri kullandı:

“Petrol tarafında OPEC kararı sonrası bir hareketlenme oldu ama daha sonrasında geri çekilme enflasyon datasına yönelik beklentilerin tekrar olumsuz olacağı ve resesyon endişesinden kaynaklıdır.

ABD’nin faiz artırımlarında bir miktar şahinleşeceği endişesi ve resesyon endişeleri petrol fiyatlarında baskı oluşturuyor.

Çin’deki kapanmalar kısmen etkili olsa da çok bariz bir şekilde fiyatların doğrudan etkileneceği bir gelişme değil gibi duruyor. Pandemi konusu artık çok sürpriz değil. İlk defa karşılaşılan gibi hızlı bir reaksiyon vermiyor. Buradaki durgunluk beklentisi tabi ikinci önemli bir haber akışı olarak takip edilebilmektedir.

DÜŞÜŞÜN DEVAMINI BEKLİYOR MUSUNUZ?

Petrol tarafındaki fiyatlamaları tamamen ABD’nin nasıl adım atacağı ile ilgili doğru orantılı olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz ay riskli varlıklara yönelik iştah artmıştı. Çünkü Fed faiz artışı konusunda biraz çekilmişti. Ama hala enflasyon noktasında direnç oluşması ve gelen datalara yönelik Fed’in kararlı olduğuna dair açıklamalar bu noktada hala durgunluk endişesini görünürde tutuyor.

Bu da petrol fiyatlarını baskılamaya devam edecektir. Ama beklentimiz belli bir vadede yani bu yıl sonuna kadar da olabilir. ABD’nin yumuşak iniş dediğimiz konuyu öngörülür bir şekilde doğru yönetirse ekonomik daralmadan uzaklaşan bir ABD ekonomisi petrol fiyatlarına talep yaratacaktır.

‘DÜŞÜŞLER GEÇİCİ OLACAK’

Düşüşleri biraz geçici olarak görüyoruz. Rakam olarak konuşmak gerekirse 91 dolar brent petrolde önemli bir destek olarak karşımıza çıkıyor. 90-91 dolar seviyelerinin üzerinde kalan petrol fiyatlaması tekrar haber akışlarının olumlu olması durumunda 100 doların üstünü hedef edecektir.

90 DOLARIN ALTI GÖRÜLÜR MÜ?

90 doların altında kısa süreli inişler yatırımcılar için alım seviyesi olabilir. Bu durgunluk senaryosu ile karşılaşmayacağımız varsayımı ile gerçekleşir. Eğer işler ters giderse hem enflasyon hem de durgunluk tüm dünya piyasalarının üzerine çökerse bu durumda 90 doların daha da altı beklenebilir.”

PETROLDE SON DURUM!

Brent petrolün varil fiyatı yeni 91 dolar seviyesinde başladı.
 
Üst Alt