Petrol 7 ayın dibini gördü! Motorine indirim geliyor

6318a24f86b24504a4ff18b3.jpg

Petrol fiyatları bu hafta itibarıyla sert düşüş gösteriyor. Geçtiğimiz gün 95 dolar seviyelerinden yönünü aşağı çeviren brent petrol bugün 90 dolar olan kritik seviyenin altına sarktı. Brent petrol akşamüzerine doğru gerçekleşen sert hareketlerin etkisiyle birlikte 89.67 dolara kadar geriledi. Böylelikle brent petrol son 7 ayın en düşük seviyesini test etmiş oldu.

Batı Teksas tipi ham petrolü varil fiyatı ise 82.95 dolara kadar geriledi. Böylelikle petrol fiyatlarında günlük bazda değer kaybı yüzde 4’e ulaştı. Özellikle son dönemde petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisiyle birlikte yurt içinde akaryakıt fiyatlarında indirim meydana geliyor.

MOTORİNE İNDİRİM GELİYOR!

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorin fiyatlarına indirim geliyor. Benzin fiyatlarında ise bir değişiklik beklenmiyor. Motorin grubunda 1,14 TL fiyat indirimi gerçekleşecek.

Motorinin litre fiyatı bugün itibarıyla İstanbul'da 25,99 TL, Ankara'da 26,10 TL, İzmir'de ise 26,12 TL satışa sunuluyor.

PETROL FİYATLARINDAKİ DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE?

Konuyla ilgili milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İnfo Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tuna Çetinkaya şu ifadeleri kullandı:

“Petrol tarafında OPEC kararı sonrası bir hareketlenme oldu ama daha sonrasında geri çekilme enflasyon datasına yönelik beklentilerin tekrar olumsuz olacağı ve resesyon endişesinden kaynaklıdır.

ABD’nin faiz artırımlarında bir miktar şahinleşeceği endişesi ve resesyon endişeleri petrol fiyatlarında baskı oluşturuyor.

Çin’deki kapanmalar kısmen etkili olsa da çok bariz bir şekilde fiyatların doğrudan etkileneceği bir gelişme değil gibi duruyor. Pandemi konusu artık çok sürpriz değil. İlk defa karşılaşılan gibi hızlı bir reaksiyon vermiyor. Buradaki durgunluk beklentisi tabi ikinci önemli bir haber akışı olarak takip edilebilmektedir.

DÜŞÜŞÜN DEVAMINI BEKLİYOR MUSUNUZ?

Petrol tarafındaki fiyatlamaları tamamen ABD’nin nasıl adım atacağı ile ilgili doğru orantılı olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz ay riskli varlıklara yönelik iştah artmıştı. Çünkü Fed faiz artışı konusunda biraz çekilmişti. Ama hala enflasyon noktasında direnç oluşması ve gelen datalara yönelik Fed’in kararlı olduğuna dair açıklamalar bu noktada hala durgunluk endişesini görünürde tutuyor.

Bu da petrol fiyatlarını baskılamaya devam edecektir. Ama beklentimiz belli bir vadede yani bu yıl sonuna kadar da olabilir. ABD’nin yumuşak iniş dediğimiz konuyu öngörülür bir şekilde doğru yönetirse ekonomik daralmadan uzaklaşan bir ABD ekonomisi petrol fiyatlarına talep yaratacaktır.

‘DÜŞÜŞLER GEÇİCİ OLACAK’

Düşüşleri biraz geçici olarak görüyoruz. Rakam olarak konuşmak gerekirse 91 dolar brent petrolde önemli bir destek olarak karşımıza çıkıyor. 90-91 dolar seviyelerinin üzerinde kalan petrol fiyatlaması tekrar haber akışlarının olumlu olması durumunda 100 doların üstünü hedef edecektir.

'90 DOLARIN ALTI ALIM FIRSATI’

90 doların altında kısa süreli inişler yatırımcılar için alım fırsatı olabilir. Bu durgunluk senaryosu ile karşılaşmayacağımız varsayımı ile gerçekleşir. Eğer işler ters giderse hem enflasyon hem de durgunluk tüm dünya piyasalarının üzerine çökerse bu durumda 90 doların daha da altı beklenebilir.”

Yeni asgari ücret ne kadar olacak? SGK Uzmanı Özgür Kaya tahminini açıkladı
 
Üst Alt