Milli Eğitim Bakanı Özer'den önemli açıkmalar

6315ae6186b24a67b4842eff.jpg

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yeni eğitim öğretim yılına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in, açıklamalarının satır başları şöyle;

"Hazırlıklara çok erken başladık. 17 Haziran’da öğretim yılı kapatıldığında ilk startı verdik. Okulların ihtiyacının karşılanması noktasında çok önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Bu yıl ilk defa okul kitaplarına ilave olarak yardımcı kaynaklar tüm sıralara yerleştirildi. 136 milyon tüm öğrencilerin 1 dönem boyunca ihtiyaç duyacağı yardımcı kaynaklar okullara gönderildi.

'ASLINDA BU SESSİZ BİR DEVRİMDİR'

"Milli Eğitim Bakanlığı orta öğretim kurumlarına bütçe gönderiyordu. Temel eğitim, anaokulu, ilkokul ve orta okula bütçe göndermiyordu. İlk defa kırtasiye ve temizlik ve küçük onarım, eğitim ortamlarının zenginleştirilmesi bağlamında tüm okullara bütçe gönderildi. Aslında bu sessiz bir devrimdir. 3.1 milyar bütçe okullarımıza gönderildi. Yıllardan beri kayıt paraları ile ilgili spekülasyonlar yaygın bir problemmiş gibi sanki Milli Eğitim Bakanlığı okulların ihtiyacını karşılayamıyormuş gibi bir algı vardı biz bunu yıktık"

OKULLARA BAĞIŞ KONUSU

"Süreç içerisinden bazı okullarla ilgili basına yansımalar oldu 234 ihbar aldık. Gerekli işlemleri yaptık 3 okul yöneticimize ceza verdik. Bizim gözlemlediğimiz geçen senelere göre çok daha az sayıda bağışla ilgili haberler oldu. Okul aile birlikleri daha rahat edecek bağış alma zorunda kalmayacaklar. İsterlerse okul aile birliğine yardımda bulunulabilir ama kesinlikle kayıt yaptırma ile bağış yapma arasındaki bağı koparmış olduk en önemli hazırlığımız bu oldu. Eğitimin tüm kademelerinde okullaşma oranlarını artırmakla ilgili önemli yatırım yapıldı. 19 milyon öğrencinin 2 milyon öğretmenin olduğu bir sisteme sahibiz. Bu kadar yatırım yapan bir hükümet okulların ihtiyacını karşılamaktan aciz kalır mı? Kalamaz."

YAZ OKULLARI HAKKINDA

"Aslında pandeminin panzehiri biri süreç başladı. Bizim amacımız tüm eğitim sistemlerini incelediğini zaman aslında okullar eğitimde eşitsizliğin minimize edildiği yerdir. Biz tüm öğrencilerimizi destekleyelim dedik. Pandemide sosyalleşme ile ilgili, spor kabiliyetinde mahrum kalan öğrencilerimize farklı yaz kursları ile bir araya getirdik. Bunun için 4 tane farklı yaz kursu açtık. Bilim sanat merkezlerimiz bizim özel yeteneklerimize geliştirmek için farklı program uygulayan merkezler. Tasarımlarla ilgili, dijital içerik üretimiyle ilgili inanılma laboratuvarlar var. Bunlar yazın kapalı kalıyor. İstedik ki bilim ve sanat yaz kursu açalım. Bizim öncelik verdiğimiz iki dil var. Bir matematik iki İngilizce. İlk kez matematik ve yabancı dille ilgili 4. sınıftan 12. sınıfa kadar yaz okulu açtık. Bize gelen en büyük şikayet yaz okullarının çok kısa olmasıydı.Bundan sonra da yaz okullarına devam edeceğiz. Burada en kritik olan şey öğrencilerimiz istedikleri ilde yaz okullarına erişebildiler. Hakkari’ye gittiyse Hakkari, Marmaris’e gittiyse Marmaris’e gitti. Biz önümüzdeki dönemde bu kapsamı genişletmeyi planlıyoruz"

YENİ ATAMASI YAPILAN ÖĞRETMENLER NE ZAMAN BAŞLIYOR?

"12 Eylül’de başlamasını planlıyoruz. Güvenlik soruşturması var hızlı bir şekilde Valilik tamamlayacak. Mutlaka gecikmeler olabilir bazı illerde güvenlik soruşturmaları gecikebilir ama 1 hafta önce 1 hafta sonra tüm öğretmenlerimiz eylül ayı içerisinde katkı vermeye başlayacaklar.

2000’li yıllarda 500 bin öğretmen varken şu an 1.2 milyon öğretmenden fazla öğretmen eğitim sisteminde yer alıyor. Mevcut eğitim sistemindeki öğretmenlerin yüzde 75 son 20 yılda eğitime katılmış. Bunların çoğu kadınlardan oluşuyor."

ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE YENİ BİR ÖĞRETMEN ATAMASI TAKVİMİ VAR MI?

"Hiçbir yıl yok ki son 20 yılda öğretmen ataması olmasın. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni açılımlarına odaklanarak yeni istihdam olacak. En fazla ağırlık verdiğimiz okul öncesi eğitim ve okullaşma oranını yükseltmektir. Öğrencilerimizin sadece bilişsel beceri değil bilişsel olmayan becerilerini de geliştirelim istiyoruz. Okul öncesi eğitime ağırlık verince 20 bin atamadan 7 bin 503 öğretmenimizi okul öncesi öğretmen olarak istihdam ettik. Dağılımı farklılaşan öğretmen atamaları gerçekleşecek.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU TARTIŞMALARI BERABERİNDE GETİRDİ. BU KONUDA DEĞERLENDİRMENİZ NEDİR?

Aslında Sayın Cumhurbaşkanımızın değindiği gibi 60 yıllık bir özlemdi bu. Öğretmenlere mahsus bir kanunun yürürlüğe girmesi arzulanan bir şeydi. Tüm eğitimdeki evrenselleşme evresi gibi 20 yıla nasip oldu. Öğretmenlik meslek kanunu yürürlüğe girdi. Ben desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımıza millet vekillerimize teşekkür ediyorum. İlk kez öğretmenlerle ilgili bir kariyer sistemi oluşturuldu. Aday, öğretmen, uzman öğretmen ve baş öğretmenden oluşan bir mekanizma geliştirildi. Öğretmenlik meslek kanunu başlangıç kanunudur. İlave edilecek aşamalar olacaktır. Önemli olan öğretmenlere mahsus bir kanunun olmasıydı.

Üst Alt