Kanada’nın en büyük projesine Türk römorkör

6416208586b2446d04b241d5.jpg

GÖKHAN KARAKAŞ İstanbul - Kanada’nın tarihindeki en büyük enerji projesi olan 40 milyar dolar yatırımı kapsayan LNG Canada için yapılan iki LNG’li römorköre isimlerini Haisla Toplumu’nun temsilcileri verdi. Kuzey Amerika’nın en eski toplumlarından olmalarına rağmen 2 bin kişi kaldıklarını belirten Kevin Stewart römorkörlerden birine Haisla’nın Savaşçısı diğerine Haisla’nın Kutup Ayısı isimlerini verdiklerini söyledi.

Sanmar Tersanesi’ninAvrupalı ve Uzakdoğulu rakiplerini geride bırakarak inşa ettiği, 40 metre boylarıyla dikkat çeken römorkörlerin işletmesini yapacak Kanada HaiSea Marine yetkilileri Yalova’ya geldi. Seaspan ULC ve Haisla Nation’ın üst düzey yöneticilerinin yer aldığı törene, Kanada yerlilerini temsil eden isimler de katıldı. Haisla Seçilmiş Temsilcisi Kevin Stewart,“Doğayla barışık, mutlu ve insanı seven bir toplum olarak Türkiye gibi tarihsel zenginliği olan bir ülkede bulunmak güzel” dedi.

Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gürün, “Yurtdışına 250’den fazla römorkör yaptık. Kanada’ya ise 2’si LNG’li 3’ü elektrikli 5 römorkörü teslim ettik” diye konuştu.
 
Üst Alt