Kabinenin gündemi silinecek borçlar

6315243186b24a20ec1180c4.jpg

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak. Toplantıda, yaklaşık 6 milyon dar gelirli vatandaşın 30 milyar liralık icra ve haciz borçlarının silinmesi için yasa çıkarılması konusunun da ele alınması bekleniyor. Toplantıda, bu konuda yapılan çalışmalar üzerinde durulacak.

SOSYAL KONUT PROJESİ GÜNDEMDE

Sosyal konut projesinin 13 Eylül’de Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacağı duyurulmuştu. 13 Eylül’de lansmanı yapılacak dar gelirliye sosyal konut projesindeki çalışmalarda gelinen aşama da toplantıda ele alınacak.

BANKA PROMOSYONLARI

Memurlarla ilgili banka promosyonları üzerinde de durulması beklenen toplantının bir diğer gündem maddesi ise 12 Eylül’de okulların açılması çerçevesinde yeni eğitim yılı olacak.

EGE'DEKİ YUNANİSTAN'IN TACİZLERİ MASADA

Yunanistan'ın Türk jetlerine yönelik tacizleri de Ankara'nın gündeminde. Cumhurbaşkanı Erdoğan'n verdiği kritik mesajların ardından gözler Yunanistan'a yönelik atılacak adımlara çevrildi. Bugün yapılacak kabine toplantısında masadaki başlıklardan birisi Yunanistan'ın eylemleri olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilecek kabine toplantısına ilişkin detayları CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan aktardı.

Arda Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Ege'de Yunanistan'ın yükselttiği tansiyon Ankra'nın yakından takip ettiği bir başlık olarak karşımıza çıkıyor. Yarın gerçekleştirilecek kabine toplantısında Yunanistan'ın provokatif hamleleri gündemde olacak. Bir süredir hem NATO uçuşu gerçekleştiren hem de rutin uçuşlarını gerçekleştirilen Türk jetlerine dönük tacizler yaşandı. Buna karşı alınacak tedbirler kabinenin gündemin olacak.

Türk SİHA’ları hesabı bozdu

ERDOĞAN'IN MESAJLARI DİKKAT ÇEKTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Teknofest'te verdiği mesajlar hem Yunan basınında hem de dünyanın birçok farklı noktasında dikkat çekti. Erdoğan, "Kimin dost kimin de karşımızda olduğunu iyi bilmemiz lazım. Şu anda Amerika; Dedeağaç'a, Yunanistan'a silahları, uçakları gönderiyor mu? Oradan S-300'lerle bizi tehdide kalkışıyor mu? Ey Yunan; bak tarihe bak, tarihe dön. Çok daha fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır. Yunanistan'a tek cümlemiz var; İzmir'i unutma" dedi. Elbette Erdoğan'ın mesajları kabinede değerlendirilecek.

NATO'DAN RESMİ ADIM TALEBİ

S-300 hava sistemi ile Türk savaş uçaklarına iki kez radar kilidi atılmıştı. Türkiye, bu adımı düşmanca olarak ilan etti. Bunun üzerini Türkiye, NATO'yu harekete geçirme kararı aldı. Radar kilidi atılan bölgeye ilişkin radar kayıtları NATO'ya iletilecek. Bu kapsamda uluslararası arenada atılacak adımlar kabinenin gündeminde olacak. NATO'dan sunulan deliller ışığında resmi adım atılması istenecek. Ege'de yükselen tansiyona dair takip kabinenin gündemindeki en sıcak başlık olacak.

ENFLASYONLA MÜCADELE ADIMLARI GÜNDEMDE

Dar gelirli için atılacak adımlar, sosyal konut projeleri ve enflasyonla mücadele, ekonomideki kritik başlıklar da kabine toplantısında ele alınacak.


ERDOĞAN KRİTİK TOPLANTILARA KATILACAK

Erdoğan'ın Eylül ayı diplomasi trafiği de yoğun. Erdoğan bu hafta Balkanlarda olacak. Ayrıca bu ay hem Birleşmiş Milletler Genel Kurulu hem de Şangay İşbirliği Örgütü toplantısına katılacak. Bu ziyaretler de kabinede değerlendirilecek başlıklardan.
 
Üst Alt