Gram altın 1000 TL'nin altına düştü! Altın hala güvenli liman mı?

631869df86b24a56b07ba6a1.jpg

Altın piyasası son günlerde gösterdiği fiyat hareketleriyle yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Ons altın bugün 1700 doların altını görürken, gram altın ise kritik seviyenin altında hareket ediyor. Peki altın hala güvenli liman mı? İşte cevabı...

İnfo Yatırım tarafından hazırlanan altın analizinde şu ifadelere yer verildi: "Altın hala güvenli liman mı? Bu soru uzun zamandır aslında gündemi meşgul ediyor. Rusya - Ukrayna savaşı başladığı tarihte hatırlanacağı üzere riskli varlıklardan çıkışlar hızlanmış ve yüksek taleple altın fiyatlamalarının seyri sert şekilde yukarı yönlü ilerlemişti.

"ALTINA OLAN TALEP AZALIYOR"

Ancak son fiyatlamalarda endişeler hala ağır basmasına rağmen altına olan talebin azalması ile ons altın fiyatlamaları özelinde 1.700'lü seviyelere kadar geri çekilmeler hakim. Çünkü resesyon endişeleri enflasyon kaynaklı gelişmeler neticesinde talep dolar tarafına kaymış durumda. Dolar endeksinin son yılların en yüksek seviyelerinde hareket etmesi ile birlikte dolar güçlenirken, altın fiyatlamalarına olan talep azalıyor. Kısa ve uzun vadede endişelerin yüksek sesle konuşulması ile tahvil faizlerindeki yükseliş de sürüyor. Bu kapsamda altına olan talep azalıyor.

Gram altın tarafında ise durum biraz daha farklı. Gram altında ons altın fiyatlamaları etkin olsa da ana etmen Dolar / TL tarafındaki fiyatlamalar. Ons gerilese de Dolar / TL'deki yükseliş ile gram altın 1.000'li seviyelerde.
Fiyatlamalar Fibonacci %50 ve %38,2 düzeltme seviyelerinin geçtiği 1.680 dolar ile 1.765 dolar seviyeleri arasında yön arayışını sürdürüyor. 60 g HO seviyesi de 1.765 dolar seviyesinden geçiyor."

"DURUM HIZLA KÖTÜLEŞEBİLİR"

Öte yandan "Küresel tahvil getirileri hızla yükselirken altın tekrar tehlike bölgesine döndü" diyen Oanda Corp Piyasa Analisti Edward Moya, "Merkez bankaları şu anda önden yüklemeli faiz artışlarıyla agresif olacak gibi görünüyor. 1.650 dolara kadar fazla destek olmadığı için altın 1.690 dolar seviyesinin altına düşerse durum hızla kötüleşebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Yeni asgari ücret ne kadar olacak? SGK Uzmanı Özgür Kaya tahminini açıkladı
 
Üst Alt