Doğal gaz desteğine başvurular başladı

6317a1e486b2472db4d0b727.jpg

Ankara Milliyet - Bakan Yanık, kiracıların da artık destekten faydalanabileceğini açıkladı. 3 milyar TL bütçe ile hayata geçirilen doğal gaz tüketim desteğine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Yanık, mart-nisan aylarını kapsayan 1’nci döneme ilişkin ödemelerin yapıldığını belirterek, 331 bini aşkın haneye toplamda 114.2 milyon TL destek verdiklerini hatırlattı.

E-Devlet’ten yapılıyor

Bakan Yanık, destek programı kapsamında başvuruların E-Devlet üzerinden sürdüğünü ifade ederek, “Desteğimizden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, sistem üzerinden Bakanlığımızca sunulan ‘Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’ ekranından gerekli bilgileri doldurarak başvuru yapabilecek. Bu kapsamda hali hazırda doğal gaz arzı sağlanan yerleşim yerlerinde ikamet eden ve hanesinde mesken türü doğal gaz aboneliği bulunan vatandaşlarımıza bu desteğimizi sunacağız” dedi.

Kiracıya da var

Doğal gaz tüketim destek programından daha fazla hanenin yararlanması için yeni düzenlemeler de yaptıklarını kaydeden Bakan Yanık, şunları söyledi:

“İhtiyaç sahibi hanelere yönelik hayata geçirilen doğal gaz tüketim desteğinde kış dönemine ilişkin başvuruların başladı. Önceki dönemimiz içerisinde yer almayan kiracılarımızı da destek kapsamına aldık. Bu doğrultuda başvuru şartları uygun olan ev sahibi veya kiracı olarak ikamet eden, mesken niteliğinde hanelerde yaşayan vatandaşlarımız destekten yararlanabilecek.”

Doğal gaz desteğinin ısıl harita baz alınarak iki dönemlik belirlediklerini ve tutarın yıllık 450 TL - 1.150 TL arasında değişeceğini hatırlatan Bakan Yanık, “Desteği hem faturalı hem de ön ödemeli sayaç kullanan hanelere vereceğiz. İhtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, E-Devlet’ten yaptıkları başvuruları onaylandıktan sonra PTT’ye gidip faturalarını ibraz ederek destekten yararlanabilecek. Diğer yandan ön ödemeli sayaç kullanan vatandaşlarımızın ise destek miktarı kartlarına yansıtılacak” dedi.

Yanık, sağlık raporu bulunan kronik hastalara yüzde 5 ek ödeme yapılacağını da sözlerine ekledi.

Yararlanma şartları

Türk vatandaşı olmak.

E-Devlet’ten başvurmak.

Doğal gaz arzı sağlanan ilçe/beldede ikamet etmek.

İkamet adresinde doğal gaz aboneliği bulunması.

Faturasının mesken abone grubuna ait olması.

Hakkında ilgili SYD vakfınca hak sahipliği kararı verilmesi.
 
Üst Alt