Doğal gaz desteğinden kimler faydalanabilecek? Vergi Uzmanı Muhammet Bayram anlattı

631870c686b24a56b07ba709.jpg

Vergi Uzmanı Muhammet Bayram, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kabine toplantısı sonrası açıkladığı doğal gaz desteğine ilişkin ayrıntıları anlattı. Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Devletimiz sosyal devlet ilkesi gereğince dar gelirli vatandaşlarımıza çeşitli yardımlarda bulunmakta. Valilik bünyesinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları mevcut. Bu vakıflar çerçevesinde bu yardımlar kişilere ulaştırılabiliyor. En son Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan doğal gaz tüketim desteği ile ilgili açıklama yaptı.

DOĞAL GAZ DESTEĞİNE BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Doğal gaz tüketim desteği 450 TL ile 1150 TL arasında olacak. Başvuru koşullar nasıl olacak? E-Devlet üzerinden vatandaşlar giriş yapacak Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ilgili sekmesine ulaşacak. Arama motoruna doğal gaz yardımı yapsalar dahi bu başvuru ekranı önlerine çıkacak.

KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Ancak bazı şartları mevcut. 15 gün içerisinde başka bir sosyal yardımdan faydalanmamış olma koşulu var. Aynı zamanda 18 yaşını doldurmuş olma şartı var. Meskenler faydalanabilecek, sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları faydalanabilecek.

‘5 EYLÜL DE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ’

Oluşan doğal gaz faturalarını PTT’ye başvurarak ilgili yardımları alabilecekler. Bu 5 Eylül tarihinde yürürlüğe giren bir husustur. Devletimiz doğal gaz yardımlarını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına zaten veriyordu. Bu vakıflar tespit edecek gelirler hane hane ölçülecek. Pandemi ve Rusya Ukrayna savaşıyla elektrik ve doğal gaz faturalarında artış oldu. Dar gelirli vatandaşlarımıza bu dönemde can suyu olacağını düşünüyoruz.

İki taksit şeklinde verilecek. Mart-Nisan ve Ekim-Kasım arasında verilecek. Sosyal dayanışma vakıflarının tespiti olacak hem de hane içi gelire bakılacak. Hane içi gelirin asgari ücret bazında ölçülmesiyle beraber bu yardımlar belirlenecek.”
 
Üst Alt