Dekupaj Nedir, Nasıl Yapılır? Dekupaj Nerelerde, Nasıl Kullanılır?

6063ad5c86b24412fc2cb684.jpg


Dekupaj, ahşap boyama yapılırken objelerin üzerine resim kullanılması için tercih edilen resimlerdir. Ayrıca metal levhaların içinden parça çıkarılmasına da dekupaj denilir. Birbirinden farklı çeşitleri olan bu resimler dekorasyonu da zenginleştirir.

Dekupaj Nedir, Nasıl Yapılır?

Dekupaj, metal levhanın içerisinden parça çıkarılıp şekillendirme işlemine denilmektedir. Metal sektöründe ve hobi sektöründe dekupaj oldukça önemlidir. Metal levhalardan şekiller çıkarılmasına dekupaj denilir.

Bunun yanı sıra farklı maddelerden de dekupaj yapılabilir. Özellikle de dekupaj resimler ahşap boyama sektöründe sık sık kullanılmaktadır. Dekupaj çeşitleri süsleme, şekillendirme ve benzeri alanlarda da çok sık kullanılır. Dekupaj metal levhaların yanı sıra tahta, polimer ve ya belli başlı kağıtlarda da yapılabilir.

Dekupaj Nerelerde, Nasıl Kullanılır?

Dekupajın kullanım alanları oldukça geniştir. Özellikle de metal levhalardan çıkarılan ürünler reklamcılık sektöründe yoğun olarak kullanılır. Bunun yanı sıra süsleme sektöründe de dekupaj en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Hobi sektöründe de yoğun olarak dekupaj kullanılmaktadır. Farklı malzemelerden elde edilen dekupaj ürünlerinin kullanıldığı çok fazla alan bulunur.

Doğum günlerinde ve özel günlerde dekupaj yoğun olarak tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra bu özel günlerde dekupaj hem süsleme hem de hediye olarak kullanılabilir. Bu şekilde görsellik de zenginleştirilir.

Dekupaj resimler de hobi dünyasında sık sık tercih edilmektedir. Özellikle de ahşap boyama yapılırken ürünlerin üzerinde dekupaj resimleri de kullanılmaktadır. Dekupaj teknikleri doğru şekilde uygulandığında uzun yıllar kullanılabilir. Dekupaj ürünlerinin de doğru bir şekilde seçilmesi ve kullanılacağı yere de uygun olması gerekmektedir.
 
Üst Alt