Çok Yıllık Bahçe Çiçekleri Ve Özellikleri Nelerdir?

606cea355542820f78476c6a.jpg


Çok yıllık bahçe çiçeklerini diğer çiçek türlerinden ayıran özellikleri bulunmaktadır. Özellikle mevsimine göre bu çiçekler çiçek açmaya başlarlar.

Çok Yıllık Bahçe Çiçekleri ve Özellikleri Nelerdir?

1) Bergenia Çiçeği


Kış ortancası ve çok yıllık bahçe çiçekleri arasında yer almaktadır. Bergenia çiçeği 12 ay boyunca da çiçek verebilen bir bahçe çiçeğidir. Taşkırangiller ailesine mensup olan bir çiçektir. Pembe ve mor türü oldukça yaygındır. İlkbahar başlarında daha fazla çiçek vermeye başlarlar. Zemheri ortancası olarak da adlandırılırlar. Yaprak dökmeyen bir çiçektir. Kökleri ise saplı ve yayılmacıdır.

2) Bodrum Papatyası

Anavatanı Güney Afrika olan birçok yıllık bahçe çiçeğidir. Bodrum papatyası kurak iklimde yaşamayı sever. -10 hava sıcaklığına kadar dayanabilirler. Her türlü toprakta kolayca yetişebilen çiçek türlerinden bir tanesidir. Kasım ve mart ayları arasında çiçek açmaya başlarlar. İri papatyaları bulunmaktadır. Fazla gübre sevmez.

3) Çuha Çiçeği

Bahçelerde en çok yetiştirilen çok yıllık bahçe çiçekleri arasındadır. Daha çok kış aylarında çiçek açmaya başlarlar. İlkbahar sonlarına kadar çiçek açması devam eder. Esas anavatanı ise Çin'dir. Park ve bahçe süslemelerinde sıklıkla çuha çiçeğinden faydalanılır. Toprağının nemli olması bu çiçek için son derecede önemlidir. Gübrelenmesi de çiçek açması açısından önem teşkil eder.

4) Ekinezya Çiçeği

Papatyagillerden olan birçok yıllık bitkidir. Özellikle lila rengine sahip olan çiçekleri ile bahçe süslemelerinde sıklıkla tercih edilirler. Görselliği itibari ile popüler olmayı başarmış bir çiçektir. Koni çiçeği denilen başka bir türü de bulunmaktadır. Otsu ve çiçekli bir bitki türüdür. Ekinezya çiçeğinin insan sağlığına da faydası oldukça fazladır.

5) Gelincik Çiçeği

Ülkemiz iklim şartlarına uygun olan bir çiçek türüdür. Kolayca yetiştirilmektedir. Özellikle Akdeniz iklimini daha çok sever. İnce ve uzun saplı birçok yıllık çiçeğidir. Beyaz ve sarı olmak üzere iki tane türü bulunmaktadır. Dik yapısı olan bir çiçek olup 50 santimetreye kadar uzayabilen boyu vardır. Kokusuz bir çiçektir. Yaz mevsimi ile birlikte polen yaymaya başlarlar.
 
Üst Alt