ByLock’un lisans sahibi hakkında karar! Ceza verilmedi

6318556a86b24439accf87c3.jpg

Damla GÜLER /milliyet.com.tr
Fetullahçı Terör Örgütü’nün şifreli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi olan David Keynes’in (Alparslan Demir) “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanık David Keynes avukatlarıyla birlikte katıldı. Keynes’e önceki celse açıklanan mütalaaya karşı son savunması soruldu.

Keynes, mütalaaya katılmadığını beraatini talep ettiğini söyledi. Keynes’in ardından söz alan avukatı ise yaptığı savunmada, müvekkilinin bazı hatalara düştüğü söyleyerek, “Anlattıklarının tamamı gerçeğe uygundur. Etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını istiyoruz” dedi.

Alınan savunmaların ardından kısa bir ara veren mahkeme sonrasında kararını açıkladı. Mahkeme, David Keynes’in ABD’den gönüllü olarak mahkemeye geldiği ve örgütün yapısı ile çevresinde işlenen suçlar ile ilgili bilgi verdiğini belirterek etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmasına karar verdi. Etkin pişmanlık hükümleri kapsamında Keynes’e ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi.
 
Üst Alt