Biden ile Netanyahu arasında gerilim

6424b65686b24706e041b205.jpg

İsrail’de ülkeyi kaosa sürükleyen yargı reformu şimdilik durdu, ancak tartışması bitmedi. Özellikle Başbakan Binyamin Netanyahu’nun bu reformla ilgili ABD kanadından aldığı sert eleştiriler ve uyarılar dikkat çekti.

İsrail’deki durumu değerlendiren ABD Başkanı Joe Biden, Netanyahu’nun yasalaşmadan önce yargı reformundan vazgeçmesini umduğunu söyleyerek, “Bu yolda devam edemezler” demişti. Biden, “Umarım Başbakan gerçek bir uzlaşmaya varabilecek şekilde hareket eder” ifadelerini kullanmıştı. Beyaz Saray pazar günü tansiyon arttıktan sonra İsrail hükümetine “taviz verin” çağrısı yaparken, Biden salı günü bir adım daha ileriye giderek, “Umarım (Netanytahu) bunun peşini bırakır” dedi. Netanyahu’nun Beyaz Saray’a davet edilip edilmeyeceğine yönelik soruya ise Biden, “Hayır, yakın zamanda değil” şeklinde yanıt vermişti.

‘En iyi dostlar’ bile...

Bu açıklamaların ardından Netanyahu ABD’ye tepki gösterdi ve “İsrail, kararlarını en iyi dostları da dahil olmak üzere dış baskılara göre değil, halkının iradesiyle veren egemen bir ülkedir” ifadelerini kullandı. İsrail’de ‘en iyi dost’ ifadesi genellikle ABD için kullanılıyor. Biden’ı 40 senedir tanıdığını ve iki ülke arasındaki ittifakın bozulmayacağını belirten Netanyahu, anlaşmazlıkları aşacaklarını ifade etti.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in iç işlerine karıştıkları yönündeki iddiaları reddederek, “Müdahale etmiyoruz. Bu husustaki pozisyonumu biliyorlar. Amerika’nın pozisyonunu biliyorlar. Amerikan Yahudilerinin pozisyonunu biliyorlar” dedi.

‘Cumhuriyetçileri bekliyor’

Bununla birlikte Netanyahu’nun ABD’deki gelecek seçimde Biden’ın kazanamayacağını düşündüğü ve bu nedenle rahat olduğu iddia ediliyor. İsrail basınında yer alan haberlere göre, Netanyahu, geleneksel olarak İsrail’e yakın olan Cumhuriyetçilerin ABD’de seçimi kazanacaklarından emin ve bu nedenle Biden’ın sert eleştirilerini umursamıyor.

Bununla birlikte İsrail’de hükümetin yargı reformuna karşılık eylemler sona ermedi. İsrail’de gösterileri düzenleyen gruplardan 34’ü, Netanyahu’nun erteleme adımını samimi bulmayarak, eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu. Hükümet temsilcileri ile muhalefet partilerinin müzakere için bir araya geldiği Kudüs ve Tel Aviv’de yüzlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenlendi.

6424b65c86b24706e041b207.jpg

‘ABD’NİN EYALETİ DEĞİL’

İsrail’de yeni yargı reformunun arkasında koalisyon içinde bulunan aşırı sağcı isimlerin olduğu biliniyor. Bu isimlerin başında ise aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir bulunuyor. Netanyahu’nun düzenlemeyi erteleme kararı, Ben-Gvir ile anlaşmasının ardından gelmiş, Ben-Gvir’in yönetimindeki Ulusal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı “Ulusal Muhafızlık” isimli yeni bir güvenlik gücü kurulması kararlaştırılmıştı. İşte bu gücü alan Ben-Gvir, ABD’den gelen eleştirilere sert yanıt verdi. İsrail basınına konuşan Ben-Gvir, “İsrail, ABD bayrağındaki yıldızlardan biri değildir. Biz bir demokrasiyiz ve ABD Başkanı’nın bunu anlamasını bekliyorum.”

Üst Alt