‘Beyaz Reform ile dönüşler hızlandı’

6317b8a886b2472db4d0b7bf.jpg

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara -Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlıkta “Beyaz Reform” ile kamu hastanelerine dönmek için başvuran hekim sayısına dikkat çekerek “Bir hafta içinde 6 binin üzerinde hekim kamuya geri dönmek için başvurusunu yaptı, bunlardan 5 bini uzman hekim. Bugüne kadar böyle yoğun bir talep görülmedi” dedi. Koca, yeni eğitim öğretim yılında okullarda maske zorunluluğu olmayacağını ifade ederken, “Çocuklarımız güvenle, hiçbir kısıtlama olmadan eğitimlerine devam edecekler” mesajını verdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, Kovid hastalığını hafif geçirdiğini belirterek “Yani bir grip gibi bile değildi. Sadece bir gün hafif bir boğaz ağrısı oldu” diye konuştu.

‘Yeni bir dalga gelebilir’

6.Kovid dalgasının giderek azalmaya başladığını, hastaneye yatışların belirgin şekilde düştüğünü söyleyen Koca, şu ifadeleri kullandı: “Bazı hastanelerimizde Kovid klinikleri, yoğun bakımları tekrar kapanmaya başladı. Önümüzdeki 3-4 hafta içinde bu daha da belirginleşecek. Bu dalgadan sonra önce Avrupa’dan başlayıp sonra bize doğru gelen bir dalga Kasım-Aralık gibi yeniden olabilir. Artık Kovid ile birlikte yaşamayı öğrendik. Daha çok korumamız gereken ileri yaşlarda, ek hastalığı olan vatandaşlarımız. Yeni dönemin gribi, artık Kovid.”

Okullarda maske zorunluluğu olup olmayacağının sorulması üzerine Bakan Koca, “Endişe edilmemeli, maske takmak isteyen olabilir, takabilirler. Ancak zorunlu değil. Bu anlamda çocuklarımız güvenle, bundan sonraki süreçte hiçbir kısıtlama olmadan eğitimlerine devam edecekler” dedi.

“Beyaz Reform” ile kamu hastanelerine dönmek için başvuran hekimlerin sayısına ilişkin de bilgi veren Koca, şunları kaydetti: “Şu ana kadar 6 binden fazla hekim kamuya dönmek üzere başvurusunu yaptı. Bunlardan 5 bini uzman hekim. Sadece İstanbul’da 1.350’yi buldu, Ankara’da 650’yi geçti, İzmir’de 600’e yaklaştı. Hatay’da 130’u, Diyarbakır’da 170’i, Batman’da 44 hekimi buldu. Bütün illerden yüksek oranda başvuru var. Sadece Bayburt ve Gümüşhane’de henüz başvuru olmadı. Şunu çok net söyleyebilirim, kamu hastanelerine dönüşler daha da artacak. Yeni dönemde biz ‘sağlıkta beyaz reform’ diyerek sağlık çalışanlarına ve hekimlere bir gelecek vaat ediyoruz. Adil olan ve sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığını alabileceği bir dönem, bunun karşılığı olarak bir hafta içinde 6 binin üzerinde hekim kamuya geri dönmek için başvurusunu yaptı. Bugüne kadar böyle yoğun bir talep görülmedi. Daha önce açtığımız açıktan atamalarda başvurular 800’ü geçmemişti. Kamuda bizim toplam uzman sayımız zaten 46 bin, bu sayı daha da artacak. Gelecek hafta açılacak açıktan atama kadrolarına daha fazla başvuran hekimim olacağını tahmin ediyorum.”

Bakan Koca 85 bin sağlık çalışanı alımı ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirtti.
 
Üst Alt