Balyoz davasında reddi hakim talebi

6315c7cf86b24a67b4842fa3.jpg

Anayasa Mahkemesinin “hak ihlali” kararının ardından yeniden görülen “Balyoz Planı” davasında 236 sanık hakkında beraat kararı verilmişti. Ancak Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı sanıklar, Çetin Doğan, İhsan Balabanlı, Behzat Balta, Mehmet Kaya Varol, Metin Yavuz Yalçın, Erdal Akyazan ve Emin Küçükkılıç hakkında verilen beraat kararına itiraz etmişti. Yapılan itirazı değerlendiren Yargıtay 16. Ceza Dairesi oy birliği ile aldığı kararla 6 sanık hakkındaki beraat kararını bozarak yeniden yargılanmasına karar vermişti. Yeniden yapılan yargılamada önceki celse esasa ilişkin mütalaasını açıklayan duruşma savcısı sanıkların, “suç için anlaşma” suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etmişti.

ÇETİN DOĞAN’DAN REDDİ HAKİM TALEBİ

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülen davanın dün yapılan duruşmasına Çetin Doğan SEGBİS ile katılırken diğer sanıklar duruşmada hazır bulundu. Duruşmada ilk olarak söz alan Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz reddi hakim talebinde bulundu. Karardan hemen önce heyetin değiştirildiğini söyleyen Ersöz, “Biz mahkeme heyetinin tarafsızlığını kaybettiğini düşünüyoruz” dedi. Esasa ilişkin mütalaanın açıklanmasından bir gün önce de duruşma savcısının değiştiğini söyleyen Ersöz, “Kanunda duruşma savcısının reddinin mümkün olmadığını biliyoruz. Bu yüzden de kendisinin davadan çekilmesini istiyoruz” dedi.

BAŞKAN İZİNDE OLDUĞU İÇİN ERTELENDİ

Avukat Hüseyin Ersöz’ün talebi sonrası mahkeme heyeti değerlendirme için kısa bir süre çekildi. Kısa aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, mahkeme başkanının yeni atandığını ancak izinde olduğunu belirtti. Reddi hakim talebinin değerlendirilmesi için asıl olan başkanın yazılı görüşüne ihtiyaç olduğunu belirten heyet, talebin değerlendirilmesi için duruşmayı erteledi.
 
Üst Alt