6'lı masada 'HDP'li bakan' tartışması büyüyor! Gürsel Tekin: Kim bana had bildirecek?

6316fcff86b24a12e8e7ab55.jpg

İlk kez CHP'nin eski vekili Dursun Çiçek gündeme getirmişti. Çiçek'in CNN Türk yayınında yaptığı "İkinci tur için söylüyorum. Bir, iki bakanlık verilebilir." açıklamalarının ardından bu kez CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'den de geldi.

Tekin'in "HDP'ye Bakanlık elbette verilir. Her partiye verilebilir." sözleri siyasetin gündemine otururken CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Tekin'in o sözlerini değerlendirdi:"Karar alınırken 6 lider oturup karar alacağız. Burada önemli olan altı liderin Türkiye'nin geleceği konusunda oturup belli bir sorun üstlenerek karar almaları"

‘Masa uzlaşırsa elbette hazırım’

CHP'den gelen "HDP'ye bakanlık verilebilir" sözlerine en sert tepkiler ise İYİ Parti'de geldi. Grup Başkan vekiliş Musavat Dervişoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kendi namı hesabına verecek bir şeyi varsa, kime isterse ona versin. Densizliğin, hadsizliğin ve ilkelerimize saygısızlığın bir anlamı yok." dedi.

6316f93386b24a12e8e7ab46.jpg


"TABANDA HOŞNUTSUZLUK VAR"

İYİ Parti'li Koray Aydın ise Tekin'in o açıklamasının Millet İttifakı'nı zedeleyeceğini söyledi. Aydın, "Böyle bir sorumsuzluk olamaz yani. Biz bir yandan üretiyoruz, onlar yıkıyor. Kabul edilir değil. Şu anda bunu duyan herkes ayaklanmış vaziyette. Ne gerek var şimdi! Her konuşan böyle yaparsa, bu yol böyle devam ederse sonuçlarının iyi olmayacağı belli. Tabanda hoşnutsuzluk var. Bu söylemleri kendi adlarına mı söylüyorlar, yoksa ittifak adına mı? Biraz çekidüzen vermek, dikkatli olmak, gelecek planlamasına dayalı olarak hareket etmek gerekir." açıklamasını yaptı.

Adayilanında en erken tarih aralık

AK Parti'den de Tekin'e tepki vardı. AK Parti Grup Başkan vekili Bülent Turan sosyal medyadan,"Oldu olacak Demirtaş’ı ya da Sezai Temelli’yi “eş genel başkan yapın" diye eleştirdi.CHP'de ihraç talebiyle dosyası disiplin kurulunda bulunan Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'dan da Tekin'e tepki geldi. Özcan, "Gürsel Tekin hakkında gereği yapılmalı" açıklamasını yaptı.

GÜRSEL TEKİN'DEN AÇIKLAMA

CHP'li Gürsel Tekin de tepki çeken o sözler sonrası açıklama yaptı. Tekin, TV100 ekranlarında sorulara yanıt verdi. "Burada 6'lı masaya ya da herhangi bir siyasi partiyi rahatsız edebilecek tek bir cümlem yok" dedi.

İYİ Partili arkadaşlarımızın tepkisini anlamakta zorluk çektim. Birincisi ben bakanlık dağıtan makam, mevki değilim. İki, Cumhurbaşkanı adayı değilim. 6'lı masanın sözcüsü değilim. Tıpkı 600 küsür milletvekili gibi bende bir milletvekiliyim. Burada 6'lı masa ya da her hangi bir siyasi partiyi rahatsız edecek bir tek cümlem yok. Siyasi partiler niçin var? Yönetmek için var. Spor yapmak için olmaz. Seçilen insanlar hukuken anayasada bir engel yoksa tıpki 2015 yılında sayın Erdoğan'ın bakan yaptığı bir çok siyasi partiden insanlar bakan olabilir. Bunun Millet İttifakı'yla 6'lı masayla ilgisi, alakası nerededir ben bunu çok merak ediyorum. Ben bir başka partinin insanlarının bana had bildirmesini şiddetle reddediyorum. Sayın Genel Başkanıma, sayın Akşener'e olan saygımdan dolayı sesimi çıkarmıyorum. Ne demektir bana had bildirmek? Kim bana had bildirecek? Bana had bildirecek tek insan var; Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurumsal genel başkanıdır.
 
Üst Alt