103. yılında Sivas Kongresi kutlaması: ‘Her şartta zaferin yolunu buluruz’

631525bd86b24a20ec1180d4.jpg

Salonda Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncularınca hazırlanan kongrenin temsili seyredildi. Müze bahçesindeki törende konuşanŞentop, “Bu anmalar, bu anmalar vesilesiyle ortaya koyduğumuz tavır, Türkiye’yi düşman görenlere de bir hatırlatmadır.. Millet olarak bir hususiyetimiz de savaştığımızda, en munisimizin içinden bir cengaverin, en sakinimizin içinden bir Hz. Ali’nin zuhur etmesidir. Bin yıl önce olduğu gibi, 100 yıl önce de milletimiz, en zor ve namüsait şartlardan, kurtuluş ve zafer inşa etmenin yolunu bulmuştur. Kimsenin zerre şüphesi olmasın ki; bundan sonra da bulmaya tam olarak muktedirdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sosyal medyadan paylaştığı mesajda“Kurtuluş Savaşı’nın ilke ve hedeflerinin saptandığı, cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal ve tüm kahramanlarımızı şükranla anıyor, kongreye ev sahipliği yapan Sivaslıları ve tüm vatandaşlarımı en kalbi duygularımla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

Kurtuluş ve kuruluşun rotası Sivas’ta çizildi

30 Ağustos’ta 100. yılı kutlanan Büyük Zafer’e giden yolun en kritik kavşaklarından biri, 4 Eylül 1919’ta toplanan Sivas Kongresi’ydi. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da çıktığı Samsun; İngiliz birliğinin varlığı ve civarda kol gezen Rum çeteleri nedeniyle güvenli değildi. Mustafa Kemal, 25 Mayıs 1919’da heyetiyle birlikte Samsun’dan ayrıldı. Havza’dan Amasya’ya geçti. Kurtuluş savaşının ilk kıvılcımı özelliğindeki Amasya Genelgesi22 Haziran 1919’da yayınlandı. 8 Haziran’da İstanbul’a geri çağrılan Mustafa Kemal, 9 Temmuz’da askerlik görevinden istifa etti. Mustafa Kemal’in, ilk kez sivil bir önder olarak başkanlığını yaptığı Erzurum Kongresi23 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasında yapıldı. Kongre’de manda ve himâye reddedilerek ulusal bağımsızlık direnciortaya konuldu.4 Eylül-11 Eylül 1919 tarihlerinde yapılan Sivas Kongresi’nde alınan kararlar ile hem kurtuluşun rotası hem de yeni bir devletin kuruluşunun ilk ve temel şartları oluşturuldu. -AYDIN HASAN
 
Üst Alt